Strach v těhotenství a zmatek v hlavě

DotazyKategorie dotazu: IVF – praktické radyStrach v těhotenství a zmatek v hlavě
Hanka asked 3 roky ago
Dobrý den,
nyní jsem v 8.tt. po IVF. Mám za sebou tři potraty. Tudíž můj strach je velký. Ovšem nečekala jsem, že bude až takový. Nemůžu se zbavit pozorování se a neustálého přemýšlení, jestli je vše v pořádku. Například ze začátku mě bolel podbříšek, nyní vůbec. Padá to na mě hlavně večer..  máte nějaké doporučení, jak tohle zmírnit? Bojím se, že tím ohrozim to malé. Mozek se samozřejmě snažím zaměstnat jinak a chodím na procházky.

Moc děkuji  🙂

1 Answers
dvecarky Personál answered 3 roky ago
Zdravím,
měla jsem to naprosto stejně, strašně jsem se bála, dokonce jsem před některými vyšetřeními i brečela. Dobré je mít někoho, s kým o tom můžete mluvit a kdo Vám neřekne věty typu: „Neblázni, škodíš miminku“ atd. To totiž není pravda. Jasně, stres má na průběh těhotenství také vliv, ale dle toho, co vím a mám dvojitou osobní zkušenost, tak nezpůsobí zamlklé těhotenství a nepoškodí plod. Moje děti se zdají být normální 🙂 :). 
A jak píšete, dobré je prostě hlavu nějak zaměstnat. Jsou to samozřejmě takové obligátní rady, ale večer, když je to nejhorší, kouknout na film nebo tak a chodit spát unavená, abyste nepřemýšlela a nevytvářela katastrofické scénáře před usnutím 🙂
Moc držím palce, ale nebojte se, miminku nijak neškodíte tím, že o něj máte strach. Není to důvod k výčitkám.
Kristýna