Apoptóza nebo DNA fragmentace

DotazyKategorie dotazu: IVF – praktické radyApoptóza nebo DNA fragmentace
Dana Slačíková asked 3 roky ago
Dobrý den, mohla bych se Vás zeptat, jsme teprve na začátku, ale manželovi doporučili v Gennet Liberec apoptózu nebo DNA fragmentaci, je v tom nějaký rozdíl nebo to je jedno? Dali nám na výběr, abychom si vybrali cestu do Prahy z LBC vs. 2000 Kč 🙂 Ale spíš mě zajímá, zda je jedno lepší než druhé nebo to je velmi podobné.
Moc děkuji Dana

1 Answers
dvecarky Personál answered 3 roky ago
Dobrý den, 
na tuhle problematiku nejsem odborník, ale řekla bych, že zásadní rozdíl je v tom, že test apoptózy nerozlišuje, z jakého důvodu jsou spermie poškozené. Test na DNA fragmentace je zaměřen přímo na vyhledání spermií s poškozenou DNA (tedy jako taková podskupina). V odborné literatuře jsem našla, že DNA fragmentace se považuje za prognosticky nejpřesnější metodu (chápu jako ke zhodnocení případné úspěšnosti oplození a vývoje zdravého plodu ze strany spermie) – koukněte když tak sem https://www.czechurol.cz/pdfs/cur/2017/04/06.pdf (shrnutí v češtině). Takže je vlastně „lepší“. 
Asi jsem neodpověděla úplně, osobně si myslím, že by nemělo být na klientech, co si vyberou, ale embryolog nebo někdo by měl „doporučit“, co je na základě anamnézy pro daný pár nejlepší.
Hodně štěstí!
Kristýna