Ovulace

O ovulaci jste určitě slyšely nebo četly spoustu věcí, pojďme si to tedy všechno ještě jednou projít. Opakování je totiž matka moudrosti, a jestli je to pro vás nové, aspoň se něco užitečného dozvíte.

O co jde

Ovulace je proces, při kterém hormonální změny spustí ve vaječníku uvolnění zralého vajíčka z folikulu.

Jak to probíhá

Od puberty dochází k cyklické sekreci hormonů FSH a LH – ty řídí sekreci ovariálních hormonů (estrogenů a progesteronu).

V pravidelných cyklech tak dochází ke změnám ve vaječnících (ovariální cyklus) a v děložní sliznici (menstruační cyklus). Tyto změny probíhají periodicky až do menopauzy (přechodu). 

Působením FSH a růstových faktorů  folikuly rostou a zrají. Pro úplné dozrání folikulu, ovulaci a vznik žlutého tělíska je potřeba působení LH.

Plně vyvinutý folikul před ovulací má asi 25 mm, při této velikosti praská a dojde k samotné ovulaci. Pokud roste dál, vzniká cysta. Pokud se v růstu zastaví, jde o tzv. anovulační cyklus.

Díky působení FSH dochází k sekreci estrogenů (nejvýznamnější je estradiol), které řídí růst sliznice v děloze a působí na zřídnutí hlenu děložního čípku, které usnadňuje spermiím průnik do děložního hrdla, a také stimulují sekreci LH.

Po ovulaci je vajíčko zachyceno do vejcovodu a postupně transportováno do dělohy. Folikul, ze kterého se uvolnilo, se přeměňuje ve žluté tělísko (corpus luteum) a nastává tzv. luteální fáze menstruačního cyklu. Ve žlutém tělísku se tvoří velké množství progesteronu (ten v děloze připravuje sliznici na případné uhnízdění oplozeného vajíčka), při otěhotnění se toto množství dál zvyšuje.
Na oplození má vajíčko (tedy spíš spermie :)) 24 hodin, vajíčko i žluté tělísko zanikají, dojde k poklesu hladiny progesteronu v krvi a spuštění menstruace.

Další zajímavosti o ovulaci

  • Vajíčka jsou založena u ženského plodu už v děloze
  • V pubertě začíná (ve vlnách) růst a zrání folikulů.
  • V průběhu jednoho cyklu zraje vždy skupina cca 20 až 25 folikulů, ze kterých pouze 1 folikul (vzácněji více) dozraje ve folikul dominantní. (Ostatní folikuly zanikají.)
  • Ovulace se nepravidelně střídá v obou vaječnících.

Jak se dá ovulace zjistit?

  • ultrazvukem – gynekolog může změřit velikost folikulu a sledovat jeho vývoj (folikulometrie) a dle velikosti odhadnout, případně indukovat ovulaci (např. Ovitrelle)
  • ovulační testy – jsou založeny na detekci prudkého zvýšení hladiny LH, ke které dochází cca 24 až 36h před ovulací (pozor, pozitivní test je jen v případě, že jsou obě čárky stejně silné). To, že vám nevyšel test pozitivní, ale neznamená, že ovulaci nemáte. Nemuselo se ji podařit zachytit.
  • měření BT – po uvolnění vajíčka dochází k prudkému zvýšení hladiny progesteronu, které se na křivce BT projeví zvýšením teploty a trvá většinou až do další menstruace

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *