Folikulometrie

= ultrazvukové vyšetření prováděné vaginální sondou, jehož cílem je zhodnotit růst folikulů (zejm. dominantního) a ozřejmit, zda vůbec a kdy u ženy probíhá ovulace

Proč se dělá?

Kdo folikulometrii dělá a jaká je potřeba příprava?

Příprava není nutná, jen je třeba absolvovat několik návštěv u gynekologa – buď u svého (neprovádí všichni) nebo v CAR. Vyšetření obvykle nebolí (závisí samozřejmě na individuální citlivosti ženy, stresu při vyšetření apod.)

Kdy to probíhá?


Na vyšetření si vás lékař objedná většinou mezi 9. až 12. dnem cyklu (někdy i dříve, a to třeba v případě, že užíváte nějaké léky, např. Clostilbegyt). Vyšetření je třeba provádět opakovaně (sledovat růst folikulu), takže podle nálezu si vás lékař pozve znovu. U žen s PCOS může být nutné delší sledování.

Kdy dojde k ovulaci?

Folikul roste cca 1-2 mm za den, k ovulaci většinou dochází při velikosti folikulu cca 18 až 24(30) mm. Dozrání folikulu a ovulaci je někdy možno spustit aplikací injekce HCG (obdobně jako před OPU) – a poté naplánovat soulož či IUI.

Po ovulaci je při UZ vyšetření na vaječníku patrné žluté tělísko (= důkaz o proběhlé ovulaci).

Platí se to?

Záleží na centru či gynekologovi, někde jsou ultrazvuky zpoplatněny

Co se může pokazit?

Pokud jsou opakovaně zachyceny folikuly velikosti cca 10 – 11 mm, které dál nerostou, jedná se o anovulační cyklus. Pokud se to neděje opakovaně, není hned důvod se stresovat. Anovulační cyklus se jednou za čas může objevit u každé zdravé ženy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *